18 ARALIK ULULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Şanlıurfa İl Göç İdaresi tarafından Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen ''18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü '' etkinliği üst düzey katılımla kutlandı.

    Valilik Toplantı Salonunda  gerçekleştirilen programda konuşan Vali Güngör Azim TUNA, inançları gereği Anadolu’nun bin yıldan bu yana göçmenlerin sığındığı topraklar olduğunu söyledi. Bu topraklarda din, ırk, dil fark etmeksizin birçok göçmene kucak açtıklarını belirten Tuna, "Göçmenler bu topraklara geliyorlar sığınıyorlar ve kendilerine güvenli bir liman, yaşam alanı buluyorlar. Bu arada yegane gayemiz ensar gibi Allah'ın razı olduğu kullardan olabilmek. Bütün samimiyetimle ifade etmek isterim ki 110 bini kamplarda yaklaşık 500 bin Suriyeli kardeşlerimizle gönlümüz daha da genişlemiştir." diye konuştu.
    AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar da dünyada 232 milyon kişinin göçmen durumunda olduğunu, bu rakamın dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 3,2'sine denk geldiğini ifade etti.
    Suriyeli Şeyh El Yusuf Gayip, Suriyelilere kucak açtığı için Türkiye halkına ve hükümetine teşekkür ettiklerini belirtti.Türk halkının iyiliğini unutmayacaklarını ifade eden Gayip, "İyiliklerinizi nurlu sayfalarla Suriye'nin yaralı duvarlarına resmedeceğiz. Arap devletleri yıllarca Osmanlı himayesi altında gelişti. Suriye halkı, Türk halkıyla birlikte iyilikte ve kötülükte hep birlikte olacağız. Kaç zaman sürerse sürsün yıllar bizi ayırsa da Allah'ın izniyle Türk halkıyla birlikte olmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Suriyeli çocuklar tarafından şiirler okundu ve gösteri yapıldı.
 
 
Kayıt: 30.12.2016
Güncelleme:30.12.2016
Paylaş


WS05