SAYIN VALİMİZ KURUMUMUZU ZİYARET ETTİ.

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim TUNA, İl Göç İdaremizi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; İl Göç İdaresi Müdürlüğümüzü ziyaret ederek Suriyeli misafirler ve yabancılara verilen hizmetlerle ilgili yetkililerden bilgi aldı.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekatıyla Suriye’de güvenli hale getirilen bazı bölgelere Şanlıurfa’daki Suriyelilerin dönmeye başlaması üzerine İl Göç İdaresi Müdürlüğünü ziyaret ederek İl Göç İdaresi Müdürü Hakan ERGÜN’den bilgi alan Vali Tuna; Suriye’de Türk askerinin terör örgütlerinden temizlediği bölgelere dönüşlerin yoğunlaştığını vurguladı.
 
Ülkelerine geri dönmek için işlemlerini Göç İdaresinde yapan Suriyelilerle sohbet eden Vali Tuna, ayda yaklaşık 6 bin kişinin geri dönmek için işlem yaptığını ve her geçen gün sayının arttığını belirtti. Yetkililer yoğun talebi karşılamak için haftada bir gün yapılan geri dönüş işlemlerini de haftanın tamamına yaydıklarını belirtti.
 
Günde yaklaşık 30-40 ailenin Suriye’ye dönmek için Göç İdaresine başvurduğunu belirten Vali Tuna: “En son aldığımız rakamlardan şunu anlıyoruz, günde 30-40 aile geri dönüş için başvuru yapıyor ve onların işlemleri yapılıyor. Bu da ayda toplamda 5 bin, 6 bin kişinin Suriye’ye geri döndüğünü gösteriyor. Bunlar nereye dönüyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Fırat Kalkanı Operasyonunda, bu kapsamda Carablus, Azez, El-Bab ve Çobanbey gibi şehirlerde artık bir huzur ortamı tesis edildi. Bunu gören insanlar da hemen kendi memleketlerine dönmeye başladılar. Bu sayı gittikçe de artıyor. Bunu buradaki resmi rakamlardan da net bir şekilde görebiliyoruz” dedi.
 
Pazar günü Eyyübiye ilçesinde Suriyelilerin polise saldırdığı yönündeki haberler üzerine yaşanan olayları da değerlendiren Vali Tuna, bu tür olayların provokasyon olduğunu ve vatandaşların bu tür oyunlara gelmemesi gerektiğini vurgulayarak: “Tabi bizim aramızı bozmak isteyen, bu zamana kadar kardeşçe yaşayan bu insanların arasını bozmak isteyen ve huzursuzluk çıkartmak isteyen provokatörler her zaman olabiliyor ama toplum bunlara prim vermiyor. Halkımızın dikkatli ve uyanık olması gerekiyor. Bu tür oyunlara alet olmamalarını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Kayıt: 29.3.2017
Güncelleme:29.3.2017
Paylaş


WS05